Alman vatandaşı Kürt iş insanı Mahmut Güneş sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle Türkiye’de tutuklandı

Almanya’nın Bochum kentinde yaşamakta olan Alman vatandaşı Malatya Kürecikli iş insanı Mahmut Güneş, önceki gün gittiği Türkiye’de sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı.

Kayseri Havaalanında Cuma gecesi gözaltına alınan Güneş hakkında ihbar yapıldığı ve bu yılın Ocak ayında Kırşehir savcılığınca verilmiş yakalama kararı olduğu öğrenildi. 

Cumartesi günü Segbis üzerinden ifadesi alınan Güneş, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Akşam saatlerinde nöbetçi mahkemeye çıkarılan Güneş hakkında tutuklama kararı verildi ve cezaevine gönderildi.

 “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanan iş insanı Mahmut Güneş’in, tutuklanmasına Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan için ‘’Amerika’nın kayyumu’’ ifadesini kullanan bir tweeti rt etmesi ile açlık grevinin yapıldığı bir alanında  çekilen bir fotoğraf ‘delil’ olarak gösterildi. 

Tutuklamanın yasal dayanaktan yoksun ve zorlama bir karar olduğunu belirten Güneş’in avukatları, nupel’e önümüzdeki hafta içinde tutuklamaya itiraz edecekleri bilgisini verdi…

İlginizi çekebilir