Belarus lideri Lukaşenko: Gerekirse tüm Rus askeri birliklerini ülkemize davet edeceğiz

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, ülkesinin ve Rusya’nın güvenliğini sağlamak için Rus birliklerini kendi topraklarına davet etmeye hazır olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl ‘tartışmalı’ seçimlerin ardından 26 yıllık iktidarını altıncı döneme taşıyan Lukaşenko, Belarus’un gerekirse 500 bin personelini hızla konuşlandırabileceğini, ancak “yeterli olmazsa, tüm Rus silahlı kuvvetlerini getirmekten tereddüt etmeyeceklerini” kaydetti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov ise Moskova’nın Beyaz Rusya’dan asker gönderme konusunda herhangi bir resmi talep almadığını ve bunun “sadece bir ülkenin diğerinden resmi talepte bulunması halinde mümkün olduğunu” ifade etti.

Lukaşenko’nun, muhalefetin ve Batı’nın hileli olarak gördüğü Ağustos 2020 cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığını açıklanmasıyla başlayan protesto gösterilerinde 35 binden fazla kişi tutuklandı.

ABD ve Avrupa Birliği, krizin ardından Belarus ekonomisinin kilit sektörlerini hedef alan çok sayıda yaptırım uyguladı.

Lukaşenko, “Acı noktalarımızı arıyor gibiler. Öncelikle Belarus ekonomisinin ihracat sektörlerini vurdular: petrokimya, makine mühendisliği, potas vb. Ancak asıl hedef, insanları emekli maaşı, maaş, sosyal yardım, eğitim, tıbbi bakım olmadan bırakmak ve Belaruslular arasında hoşnutsuzluğa neden olmak” dedi.

Belarus Cumhurbaşkanı, “arkalarında yabancı beyinler olduğunu” iddia ederek ülkenin insan hakları gruplarına karşı daha fazla eylem çağrısında bulundu ve hükümetin bağımsız medya üzerindeki baskısının devam edeceğini söyledi.

Devlet yetkililerini her gazeteci ve blogcuyu yakından kontrol etmeye çağıran Lukaşenko, “Bugün anayasa uyarınca koruduğumuz ifade özgürlüğü aşırılık yanlısı faaliyetlere dönüştü” ifadesini kullandı./euronews/

İlginizi çekebilir