Celadet Alî Bedirxan, ölümünün 70’inci yılında Cizre’de anıldı

Kürt dili ve edebiyatı için bir dönüm noktası olan Hawar dergisini çıkaran Celadet Alî Bedirxan, ölümünün 70’nci yılında Cizre’de düzenlenen bir panelle anıldı.

Latin alfabesiyle yayımlanmış ilk Kürtçe dergi olan Hawar dergisinin çıkartılmasında öncü rol oynayan Kürt siyasetçi ve dil bilimci Celadet Alî Bedirxan 70’nci ölüm yıldönümünde Cizre’de düzenlenen anma programıyla anıldı. Cizre Birca Belek Dil ve Kültür Derneği’nde yapılan anma programına, Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER), Mezopotamya Yazarlar Derneği, Kürt Edebiyatçılar Derneği, Diyarbakır Şiir Grubu, Diyarbakır Okuma Grubu üyeleri ile çok sayıda kişi katıldı.

Eserlerimizin kıymetini bilelim

Panelde ilk olarak söz alan Kürt Edebiyatçılar Derneği Eşbaşkanı Sultan Yaray, Mîr Celadet Alî Bedirxan anması sayesinde Cizre’ye geldiğini ve bundan memnuniyet duyduğunu belirtti. Cizîra Botan’ın Kürt dili ve edebiyatındaki yerine değinen Yaray, “Dil bilimcileri, Celadet Alî Bedirxan’ın emeğini biliyoruz. Onu saygı ile anıyoruz. Mem û Zîn destanı hangi toplumun olsaydı şimdiye kadar tüm dünyaya yayılmıştı ve tanınmış olacaktı. Eserlerimizin kıymetini bilelim” dedi.

 

‘Direnişimiz öncelikle dilimiz için olmalıdır’

Ardından söz alan MED-DER Eşbaşkanı Şilan Elmas Kan ise, “Cizîra Botan deyince direniş aklımıza geliyor. Botan halkı Mîr Alî Bedirxan’ın mirasını taşıdığı için mutluyuz ve gururluyuz. Sadece Botan halkı değil tüm Kürtler, Kürtçeye değer vermelidir. Bütün direnişimiz öncelikle dilimiz için olmalıdır. Dilimize sahip çıkmazsak asla kazanamayız” diye belirtti.

Mîr Celedat Alî Bedirxan’ın hakikatiyle dile sahip çıkılması gerektiğini belirten Kan, Kürt halkının dilini her yerde yaşatması gerektiğini vurguladı.

 

Dilimize sahip çıkalım

Cizîra Botan’ın  Kürt kültürü, dili ve tarihi açısından  Kürt edebiyatına katkı sağladığını belirten Birca Belek Dil ve Kültür Derneği Eşbaşkanı Mîrza Ronî, “Dilimize sahip çıkarsak, ana dilde eğitim talebinin  temellerini de oluştururuz. Birçok STK ve dernek tarafından ‘Kürt dili resmi dil olsun’ diye çalışmalar yürütülüyor. Yeter ki bizler dilimize sahip çıkalım. Bu talep de  gerçekleşir. Kürt dilini yaşatmak için herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir” diye konuştu.

Celadet Alî Bedirxan

Kürt Araştırmacı ve yazar Mirad ise, Celadet Alî Bedirxan’ın yaşamından kesitler anlatarak, Hawar dergisi ile tanınan Bedirxan’ın esasında 15 yaşında iken Kürtçe çalışmalara ve gazeteciliğe başladığını söyledi. Bedîrxan ailesinin Kürtçe diline dair katkılarına da değinen Mirad, “O ve kardeşi Kamûran Alî Bedirxan dil mücadelesini Hawar Dergisi sonrasında da Xoybun ile devam ettirdiler” şeklinde konuştu.

Mîrad devamla Celadet Alî Bedirxan’ın ‘Kürt halkı var oldukça Kürt  dili  ve Kürt mücadelesi her zaman var olacaktır’ ifadelerini kullandı.

Anma programı, şairlerin okuduğu şiirler ve dengbejlerin seslendirdiği stranlar sonrası son buldu.

Kaynak:MA

 

  •  
İlginizi çekebilir