CHP Kadına Yönelik Şiddet Komisyonu’ndan çekildi

CHP’li Gamze Taşcıer, kadına yönelik şiddetle mücadele için kurulan bir komisyonda temel insan haklarını savunmak durumunda kaldıklarını belirterek, “Cumhur İttifakı bizi figüran haline getirip İstanbul Sözleşmesi’nden çıkışı meşrulaştırma çabasında. Komisyondan çekiliyoruz” dedi.

-Reklam-

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, TBMMde düzenlediği basın toplantısında “Dizilerin şiddet karnesi” raporunu açıkladı.

CHP, TBMM’deki ‘Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonu’ndan çekilme kararı aldı.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve kadın cinayeti vakaları her geçen gün arttığı, kadınların yaşam hakkına yönelik topyekün bir saldırıya dönüştüğünü ifade etti. Komisyona demokratik bir ortamda, karşılıklı istişare ile çözümler üretileceğine olan inancıyla katıldıklarını ifade eden Taşcıer, “Ancak komisyon kurulduktan kısa bir süre, AKP Genel Başkanı’nın bir gece yarısı hukuksuz ve Meclis iradesini yok sayarak İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı alması bizleri endişelendirdi. Süreç içerisinde komisyonda karşılaştığımız tutum ve gidişat maalesef bu endişelerimizi haklı çıkardı.” dedi.

‘MEŞRULAŞTIRMA GİRİŞİMİ’

CHP’li Taşcıer, komisyon kurulurken var olan beklentilerinin gerçekleşmediğini belirterek, “Kadına yönelik şiddetle mücadele için kurulan bir komisyonda, evrensel temel insan haklarını savunmak durumunda kaldığımız ve kadının ikinci sınıf insan olmadığını ifade etmemizin gerektiği bir konuma gelmekten üzüntü duyuyoruz. Dolayısıyla bizim için bu komisyonun işlevi, kadına yönelik şiddetle mücadeleden ziyade, iktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma rezaletini gölgelemektir. Cumhur İttifakı’nın bizleri figüran haline getirme çabası içine girerek, kendi gündemlerini tatbik etmek ve sonuç olarak Komisyon raporunda da Sözleşmeden çıkmayı meşrulaştırmaya dönük bir girişim içerisinde olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Taşcıer, çok eşliliği savunun kişilerin komisyona davet edilmesine tepki göstererek, “Farklı görüş olmanın da ötesinde, çok eşliliği ve 15 yaşında çocukların evlenmesini savunan, İstanbul Sözleşmesi’nin de ötesine geçerek Lanzorette Sözleşmesi’ni dahi tartışmaya açan, evrensel temel insan haklarından rahatsız olduğunu ifade eden, 6284 sayılı kanunun kaldırılması konusunda talepleri yönelten kişilerin Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması ve Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesiyle ilgili bir komisyona davet edilmesi, başlı başına bu komisyonun varlığına ve üyelerine hakarettir. Bu kişilerin buraya davet ediliyor olması, komisyonun kadına yönelik şiddeti araştırma maksadı olmadığının açık göstergesidir. Komisyonda bu yönde ifade edilen sözlerin Cumhur İttifakı üyeleri tarafından olağan ve normal karşılanması da, komisyonun ne amaçla kurulduğunu ve sonucunda neyin hedeflendiğini göstermektedir.” diye konuştu.

CHP olarak komisyondan çekildiklerini söyleyen Taşcıer, “Detaylı açıklamamızı yarın kamuoyu ile paylaşacağız. Biz bu komisyondan çekilirken şunu da altını çizerek ifade ediyoruz, bu toplumda her bir kadın eşit, özgür bireyler olana, insan haklarına uygun, yaşanabilir bir Türkiye kurulana kadar mücadelemiz devam edecektir. Bu kararlı mücadelemiz, İstanbul Sözleşmesi’nden hukuksuz çıkma kararının yürürlüğe gireceği 1 Temmuz’dan önce de sonra da sürecektir” diye konuştu.

 

İlginizi çekebilir