Dijital Euro ne zaman piyasaya çıkacak?

Avrupa Merkez Bankası hafta içerisinde Euro’nun dijital versiyonunu oluşturmak için aktif bir çalışmaya başladığını duyurdu.

-Reklam-

Geçtiğimiz çarşamba günü yapılan açıklamada Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde amaçlarının dijital çağ vatandaşları ve şirketlerinin en güvenli para birimine yani merkez bankası parasına erişimini sağlamak olduğunu belirtti.

Koronavirüs salgını ile nakit kullanımının önemli oranda azaldığı ve kripto paralara olan ilginin hızlı bir şekilde arttığı dönemde atılan bu adım merkez bankalarının da artık değişimi kabullenmeye başladığını gösterdi.

Peki 19 ülkenin resmi para birimi olarak kullanılan Euro’nun dijital versiyonu nasıl oluşturulacak?

Dijital Euro nedir?

Yer yer e-Euro olarak da adlandırılan dijital Euro hali temelde hazırda kullanılan euro banknotları ve madeni paralarının elektronik versiyonu olacak.

Bu sayede ilk defa bireyler ve özel şirketler doğrudan Avrupa Merkez Bankası’nda hesap sahibi olabilecek. Şu anda Avrupa Merkez Bankası finansal kuruluşlara doğrudan hizmet veriyor. Özel bankaların her zaman iflas riski olduğu için dijital paraların doğrudan merkez bankasının kontrolünde olmasının daha güvenli olacağı düşünülüyor.

Avrupa Merkez Bankası oluşturulacak dijital paranın “hızlı, kolay ve güvenli” bir ödeme sistemi sağlayacağı sözünü verdi. Bu hizmet ücretsiz olacak ve kart ya da akıllı telefonlarla yapılabilecek.

Bu bir anlamda Avrupa Merkez Bankası’nın piyasayı domine eden Mastercard ve Visa gibi şirketleri devre dışı bırakmasına da olanak sağlayacak.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası dijital Euro’nun geleneksel paranın yerine geçmek yerine onu tamamlayıcı olacağını vurguluyor.

/euronews/

İlginizi çekebilir