Kubad Talabani: Barzan Enfali halkımıza yönelik soykırım girişiminin derin bir parçasıdır

Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, 31 Temmuz 1983’te yaşanan ve 8 bin Barzani’nin katledildiği Enfal’in yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 

Iraklı yetkilileri soykırımın tüm mağdurlarına tazminat ödemeye çağıran Kubad Talabani mesajında, “Barzanilerin Enfali milletimizin yüreğinde bir başka yaradır ve devrik Baas rejiminin halkımıza yönelik soykırım girişiminin derin bir parçasıdır” ifadelerini kullandı

Mesajında başsağlığı dileyen Talabani, şunları kaydetti:

“Bu yıldönümünde soykırıma uğrayan Barzanilerin ve tüm Kürdistan şehitlerinin ruhunu selamlıyor, başı dik ailelerine taziyelerimi iletiyorum.”

 

38 YIL ÖNCE 8 BİN BARZANİ SOYKIRIMA UĞRADI

 

Güney Kürdistan’da Enfal (soykırım) süreci 1983 Temmuz’unun sonunda 8 bin Barzani erkeğinin katledilmesiyle başladı.

Baas rejimi Barzani aşiretinden 10 ile 85 yaş arası 8 bin erkeği aynı gün evlerinden alıp Irak’ın güneyindeki Musenna kentine götürerek katletti. Bu olay tarihe “Kürt Enfali”nin ilk aşaması olarak geçti.

Söz konusu katliamdan sonra Baas rejimi, 8 aşamada Germiyan’dan Behdinan bölgesine kadar yaklaşık 182 bin Kürt’ü katletti.

Ayrıca 1975’ten sonra binlerce Kürt, Irak’ın güneyindeki çöllere sürgün edildi. Burada da çocuk, yaşlı ve kadın binlerce Kürt açlık ve hastalıktan şehit düştü.

Katliamla beraber binlerce Kürt yerlerinden edildi, Irak’ın güneyindeki bölgelere sürüldü. Mal ve mülklerine el konulan Kürtlerin tarlaları ateşe verildi.

Enfal’den önce Baas rejimi 1970’te Barzan bölgesindeki vatandaşları Irak’ın güneyine sürgün etmişti.

1978’de Barzanilerin bir bölümü Güney Kürdistan’ın Diyana, Herir, Bahirke ve Goreto toplama kamplarına yerleştirilirken, 1980’in başında da Kuds ve Kuştepe toplama kamplarına yerleştirildi. Barzaniler, söz konusu bölgelerde baskı ve zulüm altında yaşamak zorunda bırakıldı.

Güney Kürdistan’daki 1991 Ayaklanması (Raperin) sonrasında, Bağdat hükümeti Barzanilerin akıbeti konusunda herhangi bir açıklama yapmazken, dönemin Baas lideri Saddam Hüseyin’e ait belgelerde “Onları cehenneme gönderdik” ifadelerinin yer aldığı ortaya çıkmıştı.

Soykırımın üzerinden 38 yıl geçti. Baas rejiminin devrilmesinin ardından Barzanilere ait bazı toplu mezarların ortaya çıkmasıyla şehitlerin cenazelerinin kalıntıları Güney Kürdistan’a getirildi.

Halen çok sayıda Kürd’ün akıbeti bilinmiyor.

/k2/

İlginizi çekebilir