Malta’da gazeteci Galizia suikasti soruşturmasında ‘devletin sorumluluğu olduğu’ ortaya kondu

Malta’da araştırmacı gazeteci Daphne Caruana Galizia cinayetine ilişkin kamu soruşturması, devletin gazetecinin ölümünde sorumluluğu olduğunu ortaya koydu.

Malta’da 16 Ekim 2017’de arabasına konulan uzaktan kumandalı bomba ile öldürülen gazeteci Galizia cinayetine ilişkin kamu soruşturmasının sonuç raporu açıklandı.

Eski Başyargıç Joseph Said Pullicino ve emekli yargıçlar Michael Mallia ile Abigail Lofaro’nun yazdığı 437 sayfalık soruşturma raporunda, Galizia cinayetine ilişkin “Devlet, suikastin sorumluluğunu üstlenmeli.” ifadeleri yer aldı.

Soruşturma raporunda ayrıca cinayetin işlendiği dönemde başbakanlığın üst kademelerinde “cezasızlığın yaygınlaştığı” tespitinde bulunuldu.

Soruşturmada, dönemin Başbakanı Joseph Muscat liderliğindeki İşçi Partisi hükümetinin suikaste karıştığına dair bir kanıt bulunmadığı belirtilirken, Galizia’yı ortadan kaldırmak isteyenler için “olumlu bir iklim” olduğuna dikkat çekildi.

Başbakan Abela özür diledi

Joseph Muscat’ın Galizia suikasti soruşturmasının kendi hükümetine sıçraması sonrasında Ocak 2020’de başbakanlıktan ve parti liderliğinden ayrılması sonrası yerine gelen Başbakan Robert Abela, Galizia cinayeti soruşturma raporuna yönelik bir basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Abela, “Cinayetle ilgili kamu soruşturması başladıktan sonra başbakan olarak göreve geldim. Ama şu anda başbakanım ve devletin eksiklikleri için özür dilemek benim görevim.” dedi. Abela, hükümetin Galizia ailesi başta olmak üzere insanlar için adaleti sağlamaya kararlı olduğunu ifade ederek, “Bu cinayet, Malta tarihinin karanlık bir sayfasıydı. Bundan ders alınmaması bir utanç olur.” diye konuştu.

/Euonews/

İlginizi çekebilir