Roger Waters’dan Erdoğan’a çağrı

Pink Floyd’un kurucularından Roger Waters, söylediği Kürtçe şarkılar nedeniyle 19 yıl hapis cezası verilen Nûdem Durak’ın serbest bırakılması için Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrı yaptı.

-Reklam-

İngiliz progresif/psikedelik rock grubu Pink Floyd’un solisti Roger Waters, Filistin konusunda çalışmaları için ödüllendirildiği ve bir üniversite tarafından düzenlenen Türkiye Kültür Bakanlığı destekli çevrimiçi törende, Kürtçe şarkı söylediği için cezaevinde bulunan Nûdem Durak’ın serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

Waters, törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Sizden rica ediyorum, ana dilinde şarkı söylediği için 19 yıl hapis cezasına çarptırılan genç bir kadının dosyasını tekrar değerlendirin. Doğru olanı yapın. Lütfen Nûdem Durak’ı serbest bırakın. Filistinli olmadığını biliyorum ama o bir insan, tutsak. Serbest bırakılması gerek” ifadelerini kullandı.

NUDEM DURAK KİMDİR?

Kürtçe şarkı söylediği ve sahnede yaptığı konuşmalardan dolayı hakkında defalarca soruşturma açılan Durak, 4 defa gözaltına alındı. 2 defa da tutuklanan Durak, her iki tutuklamada toplamda 1 buçuk yıl cezaevinde kaldı. Ardından tahliye olan Durak’ın yargılamaları ise devam eder. “Örgüt üyeliği”nden açılan her iki dosyanın da Yargıtay’da onanmasının ardından tekrar tutuklanan Durak’a biri 10 yıl, diğeri ise 9 yıl olmak üzere toplamda 19 yıl ceza verilir.

(MA)

 

İlginizi çekebilir