Uğur Şahin: Üçüncü doza ihtiyaç olmayabilir

Wall Street Journal gazetesine konuşan BioNTech CEO’su ve ilk mRNA aşısını geliştirenlerden Uğur Şahin, tam aşılanan kişilerde Delta varyantına karşı bağışıklığın azaldığını ancak çoğunun ciddi hastalanmaya karşı korunduğunu söyleyerek henüz üçüncü bir doza ihtiyaç duymayabileceklerini kaydetti.

Şahin, açıklamasında “Ben ülkelere ve toplumlara üçüncü doz aşı olmalarına dair bir tavsiye veremem. Ben İsrail’deki gibi gerçek yaşam verilerini inceleyerek onlara göre yorum yapabilirim. Ülkeler, kırılgan ve riskli gruptaki insanlara ekstra doz aşı verip vermeme konusunda kararı kendileri almalı” ifadelerini kullandı.

Bu durum bulaşıcılığı yüksek Delta varyantının, çok daha fazla insanı aşılayabilen gelişmiş ekonomiler için Covid-19’un mevsimsel grip gibi hızla geri planda kalabileceğinin ancak gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde durumun daha kötüye gidebileceğinin işareti.

Halihazırda, Avrupa’daki hükümetler ve bazı ABD eyaletleri, Delta varyantını önünü kesmek için aşı kampanyalarını hızlandırıyor. Bazıları maskeyi yeniden zorunlu kılıyor ve bazı işletmelerin tekrar kapanması isteniyor. Bazı ülkelerde ise yakına zamanda belli sektörlerde çalışabilmenin veya seyahat edebilmenin tek yolu aşılanmış olmak olacak.

/euronews/

İlginizi çekebilir