YNK’de sular durulmuyor; Bafel Talabani- Lahur Cengi mücadelesi sertleşiyor

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) eş başkanıları  Bafel Talabani ile Lahur Şex Cengi arasındaki güç mücadelesi sertleşiyor. YNK Merkez Komitesi’nin konuya ilişkin yeniden toplanacağı öğrenildi. Bafel Talabani’nin de bugün Süleymaniye’de aşiret liderleriyle görüştüğü bildirildi. Lahur Cengi’den ‘ülkeyi terk’ etmesinin isteneceği ileri sürülüyor.

Kürdistan Yurtseverler Birliği içindeki güç mücadelesi Lahur Şex Cengi’nin 2 Ağustos’ta yaptığı, ”bir yere gitmiyorum, direneceğim” açıklamasından sonra farklı bir aşamaya evrildi. Cengi hakkında ‘yakalama’ kararı olduğu ve tutuklanacağı söylentileri üzerine Cengi’ye yakın kişilerin Serçınar’daki evinin önünde silahlı nöbet tuttuklarına dair görüntüler sosyal medyaya düştü. Süleymaniye’de gerilimin yükseldiği, tarafların çatışmanın eşiğine geldiği öne sürüldü.

Bugün bölgeden gelen haberlere göre YNK Merkez Komitesi’nin toplanacağı ve partideki ‘eş başkanlık’ sistemine son verileceği, Bafel Talabani’nin YNK’nin ‘tek başkanı’ olarak ilan edileceği ve 3 kişilik bir heyetin Lahur Cengi’ye parti kararlarını iletmek için görevlendirileceği iddia edildi.

YNK’nin Lahur Cengi’den ‘ülkeyi terk etmesini’ isteyeceği de Süleymaniye’de dillendirilen söylentiler arasında.

Öte yandan bugün Süleymaniye’de Bafel Talabani, Kubad Talabani, Şehnaz İbrahim Ahmed, Rizgar Ali ve Kosret Resul’den oluşan bir heyetin aşiret liderleriyle görüştüğü bildirildi.

NRT’nin haberine göre görüşmede YNK’de ‘liderlik mücadelesi’ ele alındı ve Lahur Şex Cengi’ye karşı alınacak önlemler tartışıldı. Alınan kararların ‘kamu yararına’ olduğuna dair açıklamalar yapıldı ve ”atılacak adımların Süleymaniye ve Kürdistan Bölgesi halkının yararına olacağı” vurgulandı.

Toplantıya hangi aşiretlerin katıldığı ve aşiret liderlerinin nasıl tepki verdiğine ilişkin bilgi ise haberde yer almadı.

YNK’deki liderlik krizinin nasıl çözüleceği sorusu gündemdeki önemini koruyor ve önümüzdeki günlerin çok kritik geçeceği gözleniyor…

 

İlginizi çekebilir